2012. május 23., szerda

Cassandra Clare: Csontváros


Kedves Bogi!

Az utóbbi időben több fantasyt is olvastam, és mintha egy trendet vélnék felfedezni. A fantasy-láz Harry Potterrel kezdődött, s a népszerű sorozatot számtalan ifjúsági regény követte ebben a műfajban. Számomra úgy tűnik, hogy a kiválaszott fiú szerepét, a kiválasztott lány szerepe vette át. Hogy ez minek köszönhető, fogalmam sincs.
A francia Harry Potter neve Ocksa Polock. Magyarul még nincs, de hamarosan lesz.
Kerstin Gier Rubinvörös, Zafírkék, Smaragdzöld sorozatában is lány a kiválasztott.
Nincs ez másként Cassandra Clare A halál ereklyéi című 4 részes sorozatában sem. A könyveket a Könyvmolyképző Kiadó honlapján fedeztem fel. Az egyik göteborgi kollégám mind a négy részt olvasta angolul, és nagyon jónak találta. Így aztán kíváncsivá tett. Neki egy kislány javasolta a sorozatot a könyvtárban.
Kértem egy Csontváros olvasópéldányt a kiadótól, s amikor olvasni kezdtem, felfedeztem, hogy legalább olyan jó, mint Rowling regényei, csak a gimnazista korosztályt célozza még, s irtó jó humora van. (A Bookline.hu-n 148 szavazatot kapott.) A kiváló fordítás Kamper Gergely munkáját dícséri, akivel alkalmam volt összeismerkedni a Facebook-on.
Tehát újra egy kiválasztott, s újra egy lány. A Csontváros főhőse Clary Fray, egy átlagos New Yorki-i diáklány, akinek az élete egyik napról a másikra megváltozik. Gyerekkori barátjával, Simonnal, aki mellesleg szerelmes belé, egy éjszakai klubban, a Pandemoniumban szórakozik. A lány felfigyel egy kékhajú fiúra, akit három másik, mások számára láthatatlan fiatal követ. A lány utánuk lopódzik, és szemtanúja lesz, amint a fiút elteszik láb alól. De előtte még bejelenti, hogy Valentine visszatért.
A három különös tetoválásokkal ékesített ifjú árnyvadász (Jace, Alec és Isabelle), akiknek az a feladata, hogy megszabadítsák a világot a démonoktól. Vagyis azoktól a gonosz szellemektől, akik más dimenzióból származnak.
A Csontvárosban mondinak hívják az embereket.
Nemsokkal ezután elrabolják Clary édesanyját, őt pedig majdnem megöli egy démon.
Clary Jace segítségével menedéket talál az Intézetben, s később az is kiderül, hogy az anyukája is árnyvadász volt. Ám amikor a 2 éves fia, Jonathan Clare megégett egy tűzvész során, szakított addigi életével. Clary elől pedig eltitkolja múltját. A lány úgy tudja, hogy az apja autóbalesetben halt meg, mielőtt ő megszületett.
Sokat olvasott könyvtárosok ilyenkor sejteni vélik, hogy ez a halottnak vélt kisgyerek még feltűnik később a könyvben. De vajon melyik szereplő lehet az?
Clary beleszeret Jace-be, de Alec személyében vetélytársra lel. Úgy vélem, merész dolog az álszent USÁ-ban egy homoszexuális fiú érzelmeit pozitív fényben feltüntetni egy ifjúsági regényben.
A Csontváros élvezetes, lebilincselő olvasmány, tele váratlan fordulatokkal. Ami a leginkább megfog az a könyv fiatalos humora. A párbeszédek igen életszerűek.
Már meg is vettem a sorozat második részét, a Hamuvárost.
Bogikám, ezt ne hagyd ki!
Ja, és 2013. nyarán film is lesz belőle.

Üdvözlettel  a nyárias Göteborgból:

Melissa

2012. május 13., vasárnap

Nógrádi Gábor Göteborgban


Kedves Bogi!

Tegnap délután Nógrádi Gáborral találkozhattak az érdeklődők Göteborgban.
A találkozó némi feszültséggel kezdődött, a göteborgi futóverseny miatt ugyanis ott ragadtunk a villamoson. A közönség szerencsére megvárt bennünket, így ha fél óra késéssel is, sor került a találkozóra.
Nógrádi Gábor sok humorral beszélt munkájáról, könyveiről és filmeiről. Szokás szerint többeket is elvarázsolt kiváló előadásával.
A találkozó végén lehetőség nyílt könyvvásárlásra és dedikálásra is.
Remélem, hogy a göteborgi gyerekek és szülők a jövőben sok Nógrádi Gábor által írt regényt olvasnak majd.

Sok-sok üdvözlettel Göteborgból:

Melissa

Ps.: Annyit még elárulok, hogy Nógrádi Gábor kedveli a garnélarákot, a szendvicstortát és a lazacot. Ki tudja, talán valamelyik regényében ezek is szerepelnek majd.

2012. május 5., szombat

Gail Carriger: Soulless. Lélektelen


Gail Carriger Soulles. Lélektelen című regénye a Könyvmolyképző Kiadó Aranypöttyös sorozatában jelent meg áprilisban.
A regény hősnője, Alexia Tarabotti kisasszony 25 évesen vénlány Viktória királynő korában Londonban. A bálban, ahová két mostohatestvérével hivatalos, számára nem a bálterem, hanem a könyvtár jut osztályrészül. Ott pedig egy vámpírral akad össze, aki rátámad. Szerencsétlenségére nem tudja, hogy Alexia természeten túli lény, aki lélek nélkül született. S ezért a puszta érintésével vissza tudja változtatni a vámpírokat és a vérfarkasokat emberré.  Alexia kénytelen ártalmatlanná tenni a kóbor vámpírt, aki egyik bolyhoz sem tartozik. Ekkor hirtelen felbukkan a NYIHA (Természetellenes Személyek Nyilvántartó Hivatala) főnöke, a jóvágású Lord Maccon, aki mellesleg vérfarkas, Lyall professzorral egyetemben.
Eme haláleset események láncolatát indítja el. Miss Tarabotti meghívást kap Nádasdy grófnőtől, a vámpírkirálynőtől. Minő véletlen ez a név! (Mifelénk Báthory Erzsébetnek hívják.) Amint Alexia az esti látogatás után kilép a grófnő ajtaján, elrabolják. De Lord Maccon ezúttal megmenti.
A megtermett, szókimondó és határozott Alexia furcsa érzéseket kezd táplálni a mogorva farkasember iránt, s szerelmi együttlétük több ízben is mosolyt csal az olvasó arcára. A farkasok között a szukának kell kezdeményezni, amint azt miss Tarabotti megtudja.
Lyall professzor időközben kideríti, hogy Canterburyben rejtélyes módon eltünedeznek a kóbor vámpírok és a magányos farkasok. Vajon ki tünteti el őket és miért?
Többet igazán nem szabad elárulnom a cselekményből.
Olvasás közben azon gondolkodtam, vajon melyik korosztály kedveli ezt a stílust, amit steampunknak neveznek. Úgy tippelek, hogy mindazon hölgyek, akik szeretik a 19. században játszódó kosztümös filmeket. De talán a vámpírok és farkasemberek elriasztják a 40+ korosztályt. Hát, nem is tudom. A könyv mindenesetre könnyed, felhőtlen nyári szórakozást ígér.

Sok-sok üdvözlettel Göteborgból:

Melissa